RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1                      RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

              Nama Kelas        :  Prasekolah Bestari
              Bilangan Murid :  25 orang
              Tarikh                   : 28 April 2012  
              Masa                    : 8.45 – 9.45 pagi
              Tunjang                               : Bahasa dan Komunikasi
              Minggu                                : 16
              Tema                    : Pakaian dan aksesori

          KEMAHIRAN BERFIKIR :
         a)      Menjana idea
         b)      Menyelesaikan masalah
         c)       Membanding beza
         d)      Memberi pandangan

            STANDARD PEMBELAJARAN :
         BM 2.1.7 Menamakan objek dipersekitaran.
         BM 3.4.2 Memadankan gambar dengan perkataan.
         BM 3.4.3 Membina dan membunyikan suku kata hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal.
         KTI 3.2.2 Mengenali lagu berdasarkan melodinya.

         OBJEKTIF PELAJARAN :
        Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
        a)      Menamakan jenis pakaian
        b)      Memadankan gambar dengan perkataan dengan betul
        c)       Menyanyi berdasarkan lirik
        
        PENGETAHUAN SEDIA ADA :
        Murid pernah melihat dan memakai jenis-jenis pakaian.

        PENERAPAN NILAI :
        Bekerjasama, sabar, berani mencuba dan yakin.

        BAHAN BANTU MENGAJAR :
        a)      Gambar pakaian
        b)      Kad nama pakaian
        c)       Pakaian sebenar
        d)      CD lagu pakaian
        e)      Televisyen
  
        PENGGABUNGJALINAN :
        Kognitif, Kreativiti & Estetika, Perkembangan Fizikal

        LANGKAH PENGAJARAN :
        SET INDUKSI (5 MINIT)
        a)      Guru melafazkan pantun teka-teki mengenai beberapa jenis pakaian.
        b)      Murid diminta menjawab teka-teki tersebut.
        c)       Guru menunjukkan jenis pakaian dan murid meneka nama pakaian tersebut.

        LANGKAH 2 ( 15 MINIT )
        a)      Guru memainkan lagu pakaian.Guru bersama murid menyanyikan lagu .
        b)      Murid menamakan jenis pakaian berdasarkan lagu.
        c)       Murid memilih model pakaian yang terdapat dalam lagu.
       d)      Beberapa orang murid diminta memakai pakaian yang telah dipilih.


         LANGKAH 3 ( 20 MINIT )
         a)      Guru menunjukkan kad gambar pakaian dan menyebut nama pakaian.
         b)      Murid menyebut nama pakaian dengan bimbingan guru.
         c)       Murid mengeja nama pakaian.
         d)      Murid memadankan gambar dengan nama pakaian.

        LANGKAH  4 ( 15 MINIT)
         a)      Murid memadankan gambar dengan perkataan daripada kotak beracun.
         b)      Murid yang berjaya memadankan gambar dengan betul perlu mengeja semula nama pakaian tersebut.

        PENUTUP ( 5 MINIT )
        a)      Murid mengeja semula nama pakaian yang telah dipelajari.
        b)      Murid menyanyikan semula lagu pakaian bersama-sama guru.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 comments:

Catat Ulasan